Stránka s informacemi o vývoji projektu HOCZ.org
Zpráva Správy
16 srpna 2018, Megs @ 22.34

Mnozí z vás už jistě slyšeli termín RPG správa. Ale co to vlastně je? Kdo to je? Co dělá a předně s čím může pomoci i vám? Právě odpovědi na tyto otázky i mnoho dalších by měly být náplní tohoto článku.

RPG správa je uskupení několika lidí, kteří mají na starost celkem dost věcí. Ty budou vysvětleny níže. A právě s ohledem na to, co RPG správa řeší, je rozdělena na dvě části – Odbor pro uplatňování kouzelnických zákonů (neboli OUKZ) a Odbor záhad (neboli OZ). Vedoucím obou částí a tedy RPG správcem je Kirara (Derek Hastur) jakožto vedoucí celého projektu.

V minulosti tomu bylo i jinak, vždy však byl hlavou RPG orgánu RPG správce, který je na úrovni ředitele školy (nyní Faith). Je zjevné, že RPG správa a škola (ředitel) by spolu měli komunikovat, jelikož je často nezbytné řešit věci, které se týkají například reálií (RPG správa) a školy (ředitel) současně. Vzhledem k tomuto funguje společná Skype konverzace RPG správy a ředitele školy. RPG správa je samostatné uskupení mimo školu, které však se školou spolupracuje. RPG správa tedy nemá pravomoci týkající se chodu a řízení školy, náplně předmětů, nekázně studentů, volby Rady školy a dalších se školou souvisejících věcí. Podobně naopak ředitel nemá pravomoci týkající se chodu a řízení RPG správy, vyřizování žádostí, schvalování životopisů z hlediska reálií, adekvátního hraní na chatech z hlediska reálií a dalších pod RPG správu spadajících věcí.

Pro lepší představu by mohl pomoci také následující obrázek (odkaz).

A teď již k samotné RPG správě, jejímu dělení a činnosti. Jak již bylo zmíněno, RPG správa má dvě části – OUKZ a OZ.

OUKZ je část administrativní, přičemž její název je volen s ohledem na analogii mezi nonRPG a herním světem. Název byl tedy vybrán podle odboru Ministerstva kouzel. OUKZ má na starost práci s RPG mailem, posuzování přijatých žádostí, základní systémové RPG prvky jako jsou popisy postav a lokací, RPG školku, přebarvování a přejmenovávání postav, zaučování nových občanů a profesorů, schvalování a udělování cizích postav (CP), udělování dočasných vypravěčů, kontrolu dění na chatech a tak dále. Spolu s OZ se také podílí na schvalování zvláštností postav.

Současnými členy OUKZ jsou:

  • Logan O’Callaghan – starání se o mail správy, přijímání a posuzování žádostí, dohled nad jejich řešením, odpovídání na e-maily, úpravy a aktualizace Wiki, dohled nad popisky postav

  • London N. Grey – dohled nad popisky postav a členy popiskové skupiny, popisy chatů, RPG školka, posuzování žádostí, organizace začátku školního roku

  • Miranda Maybo-Reid – zaučování nových občanů a profesorů, přidělování dočasných vypravěčů, kontrola dění na chatech, posuzování žádostí

Na úpravě a kontrole popisků chatů a postav se podílí samozřejmě více lidí.

  • Popisy postav: London N. Grey, Laurence C. Lemming, Logan O’Callaghan
  • Popisy chatů: Emily Wiloughby, London N. Grey, Tarabas Amaro

 

Druhá část RPG správy, tedy OZ, je „kreativní“ částí a své jméno má opět podle příslušného odboru na Ministerstvu kouzel. OZ má na starost především herní reálie, správu Wiki, schvalování životopisů, questů, oficiálních LARPů, zvláštností postav spolu s OUKZ atd. Také má na starost rozvíjení, udržování a archivaci herního světa a jeho historie.

Současnými členy OZ jsou:

  • Evan W. Reid

  • Janee S. Carwin

  • Laurence C. Lemming

  • Rebecca C. Bennett

  • (Beatrice de la Crue) – Pomáhá nám se složitějšími žádostmi, kde je k řešení hodně reálií.

 

Jak je patrné, oba odbory toho mají na starost hodně. A k tomu, aby fungovaly tak, jak mají, jsou potřeba aktivní lidé, kteří se o vše postarají. Právě OZ měl bohužel v nedávné době minimum aktivních členů, a tak poměrně dost dlouho trvalo, než byly mnohé žádosti vyřízeny. Stejně tak nebyl prostor pro vymýšlení čehokoliv nového. Žádosti na RPG správu chodí průběžně, tedy sotva vyřešíte jednu, už vám leží na stole druhá. Některé žádosti, jako třeba životopisy nových profesorů před začátkem roku, mají s ohledem na nutné zajištění chodu školy přednost. A ostatní žádosti tak stojí. Jeden nebo dva lidé nemohou fungovat tak, jako čtyři nebo pět lidí. V životopisech jsou reálie, které je potřeba kontrolovat, zda jsou v souladu s herním světem a tím, co dotyčný chce. Někteří si chtějí založit zcela nové společnosti a uskupení, jiní zase plánují budoucnost své postavy po dokončení studia a chtějí pomoct. A výjimkou nejsou ani žádosti na 30 stránek. Stačí tak, aby se sešly dvě, tři takové žádosti a v jednom či dvou lidech se to v rámci dní zkrátka zvládnout nedá. Samozřejmě OZ a OUKZ spolupracují, a tak se OUKZ často také k žádostem spadajícím primárně pod OZ vyjadřuje a posuzuje je, avšak obě části mají své práce dost. Všichni také chceme hrát na chatech (máme obyčejné postavy, které chceme rozvíjet, podobně jako vy) a máme i svůj reálný život.

Nikdo z členů RPG správy v ní není proto, aby mohl někomu něco zakazovat. Primárním cílem celé RPG správy je pomoc. Chceme pomáhat tak, aby věci na HOCZ byly smysluplné a v souladu s těmi reáliemi, které jsou již zaběhnuté, ať již jde o ty ryze na HOCZ stvořené, nebo ty z pera JKR. Chceme, aby byl ve věcech přehled a vědělo se, kdo s čím hraje. Můžeme vás také propojit s někým, kdo hraje něco podobného. Nechceme nic zakazovat a hráče odrazovat nebo demotivovat. Naopak. Chceme vám pomoct, aby ve vašich příbězích a životních linkách nebyly díry a nesmysly. Třeba ta vaše žádost bude perfektní a promyšlená do všech detailů, ale jsou i tací, kteří by chtěli například bojovat s upíry nebo studovat na univerzitách, kam je podle zaběhnutých reálií zkrátka nemohou přijmout. Chceme vám pomoct najít tu správnou cestu, která vás bude bavit. I proto si s vámi, pokud to bude potřeba, budeme o vaší žádosti povídat.

 

A jak vlastně celé to schvalování funguje?

Velmi často jde jen o informování RPG správy. Nechceme po vás, abyste oznamovali každé rozhodnutí, které vaše postava udělá, ale je fajn vědět o těch zásadnějších. (Nápovědou k tomu, co si nechat schválit a co ne, je Příručka pro občany.) My potřebné informace jen zaznamenáme na Wiki a je hotovo. Vy budete mít jistotu, že se o tom ví, a současně bude ve věcech pořádek. Občas se však v žádostech vyskytují věci, které nesedí s našimi reáliemi, jde o něco systémového, co musí udělat osoba, která k tomu má prostředky, nebo o něco, co může ovlivnit výrazněji ostatní postavy a hráče. A proto je potřeba se o tom pobavit a hlavně o tom dát všem vědět (například o nových uskupení a organizacích, navazujícím studiu apod.).

Každou žádost přesně dle vaší formulace v mailu máme na soukromé nástěnce RPG správy (Trello), kde se k tomu postupně vyjádří členové RPG správy, ať už pouze z jedné části, nebo z částí obou. Záleží na tom, o jakou žádost jde. Žádosti řešíme objektivně, nejde nám o to, kdo se s kým zná. Jde nám o to, aby vše dávalo smysl. Složitější žádosti se často řeší v Google dokumentech, kde je komentujeme a přímo tak s autory řešíme potřebné. Dle potřeby využíváme i jiné komunikační kanály. Pokud je někde problém, snažíme se hledat řešení. Neřekneme vám, že je to špatně, ať to předěláte, ale zkusíme také navrhnout možné varianty.

Samozřejmě nejsme žádní odborníci na celý HP svět, proto často žádosti konzultujeme s těmi, kdo o dané problematice ví víc, mnoho informací také dále dohledáváme na internetu. Stejně tak nejsme neomylní, a tak se může snadno stát, a rozhodně se to občas stává, že prostě něco přehlédneme. Vše se však dá napravit, a tak je objevené problémy samozřejmě možné vyřešit. Pokud si nějaké nesrovnalosti všimnete, stačí se nám ozvat. Také si uvědomujeme, že různí lidé mají různé názory. Neříkáme, že pouze ten náš je ten správný. Proto je nás víc. Proto to s dotyčným vždy řešíme. Chceme dojít k tomu, aby byli všichni spokojení. Ve chvíli, kdy je žádost v pořádku z naší i žadatelovy strany a nikdo nemá připomínky, žádost schválíme, dotyčný s tím může hrát a my žádost zaznamenáme na Wiki. Na Wiki je zapsaná naprosto každá žádost, která je schválená, zamítnutá, nebo šlo jen o pouhý dotaz. Neschvalujeme nic bokem. A ke každé žádosti je samozřejmě možné zeptat se na detaily případného schválení/zamítnutí, ať už se jedná o vaši žádost, nebo ne.

 

Pokud by snad někoho zajímala řeč čísel…

Za rok 2018 bylo prozatím vyřešeno 36 žádostí. Z toho 7 žádostí se týkalo dotazů nebo oznámení (nebylo potřeba nic schvalovat), 21 žádostí bylo schváleno a 8 žádostí bylo zamítnuto (z různých důvodů – dvě změny data narození, zvěromagie bez nutných předpokladů a studia, zcela čistokrevná postava apod.)

V roce 2017 přišlo na RPG mail 69 žádostí. U 5 žádostí šlo pouze o konzultaci či dotazy, 52 žádostí bylo schváleno a 16 žádostí zamítnuto (příkladem vlastní drak, životopisy v rozporu s reáliemi atd.). (V číslech nejsou zahrnuty žádosti o členství v RPG školce, kterých bylo například v roce 2017 celkem 40).

A u čísel ještě chvíli zůstaňme. Nedílnou náplní práce OUKZ je také kontrola a schvalování popisků postav. Za poslední rok bylo k dnešnímu dni odesláno celkem 2798 popisků pro 573 postav. V souvislosti s popisky také prosíme, využívejte komentáře u popisků! Pokud máte otázku či nějaké dilema, napište nám právě skrze komentář. Vše je o domluvě. A nyní zase zpět k žádostem.

Jak již bylo zmíněno, žádosti nás zajímají a snažíme se věnovat se jim pečlivě, a i proto zkrátka jejich řešení, pokud nejde jen o nějaké oznámení, chvíli trvá. Pokud byste chtěli vše urychlit, můžete se na někoho z nás obrátit i před tím, než svou žádost pošlete. Pomůžeme vám vychytat největší mouchy, nebo vám třeba poradíme, kdo o dané věci ví nejvíc a mohl by vám poradit lépe. Stejně tak se neváhejte ozvat, pokud si třeba nejste jistí, co by vaše postava chtěla po vystudování školy dělat. Třeba spolu dáme dohromady nějaký nápad. Nemusíte zkrátka posílat jen hotové žádosti, rádi zkusíme pomoct při vymýšlení kde čeho. A nebráníme se ani lumpárnám, samozřejmě v mezích smysluplnosti.

 

Aktuality a plány

Jak jsme už nastínili výše, v současné době RPG správa krom řešení žádostí také dokončila Příručku pro občany, kde najdete spoustu tipů a možností, co dělat po dostudování v Bradavicích. Příručka bude předána vždy každému novému občanovi, k dispozici bude samozřejmě i těm současným. Tímto také děkujeme všem, kteří se podíleli na její tvorbě!

Zřídili jsme také jakousi „schránku důvěry“, kde je možné pro RPG správu nechávat anonymní vzkazy. Pokud například někdo nemá odvahu zeptat se přímo někoho z nás, má možnost právě prostřednictvím této schránky. Všechny otázky i odpovědi jsou veřejné, jelikož nad stejnými otázkami často uvažují různí lidé a odpověď pro vás by mohla být užitečná i pro někoho jiného. Odkaz na tuto schránku najdete v levém sloupečku v menu – nápověda.

Také máme v plánu zorganizovat společnou diskuzi pro každého, kdo bude mít zájem. Přítomný bude někdo z RPG správy, vedení, možnost budou mít i všichni studenti a občané. Každý se tak může otevřeně zeptat na cokoliv, co ho zajímá, případně diskuzi pouze sledovat. I tím se můžete hodně dozvědět.

S ohledem na současné rozšíření řad členů OZ bychom také rádi začali pracovat na oživení herního světa a dění na chatu. Rádi bychom společně dali dohromady například nějaký jednodušší quest. A kdo ví, pokud se to podaří, třeba bude po jednodušším následovat i trochu méně jednoduchý. Kdyby měl snad někdo nápady, rozhodně o sobě dejte vědět.

To je snad pro dnešek vše. V blízké době plánujeme také kratší článek o tvorbě a schvalování CP, kde se vám naskytnou větší možnosti.

 

Poděkování

Závěrem děkujeme všem, kteří se tou změtí písmenek úspěšně prokousali až na konec a měli trpělivost nejen s tímto článkem, ale i s námi při řešení jakýchkoliv žádostí či problémů. Děkujeme také každému, kdo se jakýmkoliv způsobem podílí na tvorbě a fungování toho našeho krásného HOCZ světa, a to včetně studentů a „obyčejných“ hráčů. Nikdo z vás není úplně obyčejný. Už jen to, že hrajete, je důležité a celému projektu nápomocné. Tak jen tak dál a nebojte se s čímkoliv ozvat. Rádi pomůžeme a společně určitě vymyslíme něco, díky čemu vás to hraní bude bavit ještě víc.

 

Beccs, Janee, Kirara, Londýna, Megs, Mir, Rence a Zuzka



2 Comments a “Zpráva Správy”


  1. Kata — 3. 9. 2018 @ 23.04

    Proč nemáme jako hráči hocz přístup na hocz wiki na Herní reálie? (A myslím jen herní reálie se kterými by se podle mého názoru lépe a propracovaněji hrálo), chápu samozřejmě, proč na ostatní složky wiki nemůžeme, jen ty reálie mě trochu matou

  2. Rence — 8. 9. 2018 @ 21.09

    Wiki je totiž nástroj určený k tvorbě reálií a nemá sloužit pro veřejnost. Je to vlastně jen takové rozhraní, které pohodlně umožňuje širšímu vedení projektu společné vymýšlení reálií. V následujících měsících se ale pokusíme právě ty články, které by studentům mohly obohatit hru, přehodit na nějaké místo v rámci Hocz, aby se k nim dostal opravdu každý. :)